رول ها و پوزیشن های دوتادو

در آموزش دوتا 2 امروز قصد داریم ، رول ها و پوزیشن های دوتا دو را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید تا درباره آن بیشتر بدانیم.

 

رول در دوتا دو چیست ؟

 رول در لغت به معنای نقش یا جایگاه است. در بازی دوتا دو هر بازیکن نسبت به هیرویی که انتخاب میکند، رول یا نقشی را بازی میکند. در ادامه با این رول ها بیشتر آشنا میشویم.

 

پوزیشن در دوتا دو چیست ؟

پوزیشن نیز مکانی است که بازیکن قرار است در آنجا قرار بگیرد که این مکان وابسته به رول او در بازی است. زمانی که بازیکنی هیرویی انتخاب میکند، در آن زمان پوزیشن خود را نیز انتخاب کرده است.

 

شاید این مقاله را نیز دوست داشته باشید: بازی دوتا 3

 

رول های دوتا دو

 

Safe Lane 

سیف لاین یعنی لاین امن و هیروی کری مورد نظر همیشه باید بره به اون لاین. سیف لاین Dire یا تیم 2 لاین بالا و سیف لاین Radiant یا تیم 1 لاین پایین هستش. دلیل سیف لاین بودن این لاین ها ، بخاطر وجود جنگل در کنار آن است.

هیرویی که برای این مکان ها استفاده میشه، بیشتر فارمر هستن. یعنی یونیت میزنن و پول درمیارن.

 

رول ها و پوزیشن های دوتا دو

 

Mid Lane

مید لین یا لاین وسط هم مشخصه و بهتون پیشنهاد میکنم که هیرویی بردارید که ( رنج تاثیر گزار داشته باشد ) حالا چرا رنج تاثیر گزار؟ چون کسی که میره لاین وسط از همه بیشتر لول آپ میکنه  پس حتما تاثیر گزار بردارید.

نکته دیگه ای که برای لاین وسط رفتن باید بهش توجه کرد، پاور آپ ها یا به اختصار PW های کنار این لاین است. سعی کنید همیشه هیرویی بردارید که Bottle خور باشه و از این پاور آپ ها بتونه استفاده مفید داشته باشه.

به شخصی هم که میره مید لاین، میگن میدر (Mider).

 

رول ها و پوزیشن های دوتا دو

 

Off Lane

آف لین یعنی لاین سخت. معمولا هیروهایی که قابلیت فرار کردن دارن میرن این لاین. یا تانک هستن و میتونن توی این لاین دوام بیارن یا اغلب این نیروها استرنج هستن و نقش اتک خور را دارن. اما بعضی ها مثل Wind Runner یا Void که میتونن راحت فرار کنن وتو این لاین هم پیک میشه. 

این نوع هیروها معمولا گنکر های خوبی هستن. گنکر هیرویی است که با تیم همراه میشه و تیم حریف رو Stun میکنه و با اونها میجنگه.

 

انواع پوزیشن های بازی دوتا دو

 

رول ها و پوزیشن های دوتا دو

 

  • Hard Support
  • Soft Support
  • Hard Carry
  • Soft Carry 
  • Ganker

برای اول بازی این ترتیب برعکسه، یعنی قدرت از پایین به بالاست.

و برای پیک کردن باید به این شکل پیک کنید. 

اول هارد ساپ، دوم سافت ساپ، سوم آف لین، چهارم سیف لین، پنجم مید لین. 

 

رول ها و پوزیشن های دوتا دو

       

Hard Support

هارد ساپورت یا بهش بیبی سیتر هم میگن (یعنی بزرگ کننده بچه ها) حالا چرا؟ چون وظیفش نگهداری و مراقبت از کری سیف لاینه و اصولا intelligence هستن. این هیرو باید بتونه از کری تیم محافظت کنه حتی باید جونشو براش بده! . کاری که این نوع هیرو انجام میده، اذیت کردن هیروی حریف توی لاین، خرید مانا و جون برای هم تیمی و مراقبت از اون تحت هر شرایطیه.

اگر توی تیم یه هارد ساپورت داشته باشید، قطعا آخر گیم بازی برا شماست.

 

Soft Support

سافت ساپورت توی سیف لینه ولی با هارد ساپورت فرق داره. فرقش هم در میزان ساپورت کردنه هارد ساپورت کلا تمام آیتم هاش در کمک تیمه و همه چیزش برای نیمه ولی سافت ساپ ها مثل  هیروی Lich و Lina کلا تیم رو ساپورت نمیکنن  و 80 درصد سافت ساپ ها  رومر هستن.

حالا رومر چیه؟

 رومر مثل Earth Shaker کلا توی مپ می‌چرخه  و گنگ میکنه و پولش رو اینجوری در میاره. ولی بعضی رومر ها هم کری هستن مثل ( Riki یا Spirit Breaker ).

 

Hard Carry 

هارد کری نیز مثل سافت ساپورت میره سیف لاین. با این تفاوت که تمام یونیت ها و پول ها متعلق به اونه. این نوع هیروها معمولا هیروهای آخر بازی هستن و باید سریع آیتم بزنن و بازی رو جم کنن. هیروهایی از قبیل: Medusa ، Alchemist ، Terrorblade و Juggernaut از این دست هیروها هستن.

در دوتا دو یکی از موثر ترین نقش ها هارد کری است. در انتخاب هیروی هارد کری بسیار دقت کنید. چراکه شما سرنوشت بازی را رقم خواهید زد.

 

Ganker

گنکر نوعی از هیرو است که با جوین دادن در لاین های دیگر و کیل گرفتن ، لاین هارو تقویت میکنه. این دسته از هیرو ها نقش بسیار موثری در بازی دارند. حتما توی بازی یک یا دو گنکر داشته باشید تا لاین هاتون رو تقویت کنن و دشمنا رو بترسونن.

از هیروهای این دسته میشه به: Earth Shaker ، Spirit Breaker اشاره کرد.

 

نقش هیروی تانک

تانک هم به نیروهایی گفته میشه که جون بالایی داشته باشن. تانک ها در بازی خیلی مهمن و اصولا هر نیرویی که جون بالایی داشته باشه تانک هستش و معمولا هم تانک ها آف لین میرن. این هیرو ها رو باید آیتم هایی مثل vanguard ، Plate Mail یا Return خودمون رو حتما داشته باشند و یکی از اساسی ترین آیتم های این نوع هیروها هستش.

 

آیا رول و پوزیشن اشتباه در بازی موثر است ؟

بله ! تصور کنید بازیکنی هیروی سافت ساپورت برداشته و به آف لاین میرود. این هیرو هم در لاین اذیت میشود و هم کری آن لاین را اذیت خواهد کرد. برای همین است که ما باید همیشه همیشه رول ها و پوزیشن های دوتا دو را بلد باشیم و در انتخاب اونها صبور باشیم.

نویسنده : در تاریخ : دسته بندی : Dota2

بیشتر بخوانید :

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات پس از بازبینی نمایش داده خواهند شد .

متین

سلام ممنون

در تاریخ : 1399/10/20

Axebaz

چند وقت بود هی دنبال رول و پوزیشن بودم ببینم چیه دمت گرم.

در تاریخ : 1399/12/29

armenian singers

سایت شما عالی هستش امیدوارم موفق باشید

در تاریخ : 1400/3/30

admin

خواهش میکنم

در تاریخ : 1400/3/31